понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż często służą dodatkowo za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia Winylowe z Grodziska Wielkopolskiego sadzi się w słonecznych elementach, gdzie prędko rosną i silnie się zagęszczają. Co niemiara czaru maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które dominują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, często tez bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV mogą być bardzo smukłe, lecz powinno się je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC z Darłowa stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий