среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na sztachety z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety Winylowe używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z plastykuOlkusza na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenia z plastykuSzczyrku na plot i bramę ogrodzeniowa wznosi się z skał wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kafli o nieregularnych zarysach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий